Zrób sobie dobrze..

Ostatnio usłyszałam pewne zdanie „..jeśli chcesz dobrze zadbać o innych, najpierw dobrze zadbaj o siebie..”. Jesteś kobietą. Masz wiele twarzy, odgrywasz wiele ról. Jesteś żoną, partnerką, matką, córką, wnuczką, singielką, kobietą biznesu. Każda z nich to Twoje odbicie. A teraz zrób demakijaż swojej osobowości i zobacz co się kryje pod warstwami, które nakładasz na co dzień.

Oczekujesz szacunku i docenienia Twojej osoby ale czy sama się szanujesz? Czy szanujesz to co robisz, w jaki sposób żyjesz, ludzi którymi się otaczasz? Czy doceniasz swoje wysiłki, starania, wybory?

Jest coś takiego, w nas – kobietach, że czujemy że to co robimy, to tak po prostu musi być. Tak zostało to skonstruowane. Koniec kropka. Kobieta domowa, Kobieta zawodowa, Kobieta macierzyńska, Kobieta towarzyska. Nie mamy czasu żeby przystanąć i powiedzieć: Brawo! Wykonałaś świetną robotę! Szacun, Kobieto! Przepływamy z jednej w roli w drugą oczekując tym samym, że ktoś zauważy to, w co wkładamy całą siebie, uszanuje i doceni. Powiem Ci – w życiu! Sama musisz zacząć. Doceniając siebie, wysyłasz komunikat na zewnątrz: „To co robię jest ważne i wielkie. Jestem zadowolona i dumna ze swoich osiągnięć. Patrz, szanuj, doceniaj, wspieraj!”. Gratuluj sobie nawet tych najmniejszych kroków. Pokonujesz ich kilkadziesiąt dziennie. W szacunku do własnej osoby i działań tkwi moc szacunku od innych. Musisz być pewna tego kim jesteś, jaka jesteś, do czego dążysz i co osiągasz.

Kolejny krok dbałości o siebie to przekonanie o własnej wartości, świadomość swojego ciała, pewność działania. Mamy w naturze silny pierwiastek porównywania, rywalizacji i co gorsza – krytyki wobec samych siebie. A Ty jesteś jedna, jedyna, wyjątkowa. I w tą wyjątkowość musisz uwierzyć. Nie ma drugiej takiej samej. To Ty siebie sama kształtujesz – tym co o sobie mówisz, co o sobie myślisz, co robisz. Zatem przestań gadać jak nakręcona o zbyt dużym nosie, za małym biuście, że nie dostaniesz awansu czy że jesteś beznadziejna w kuchni. Dziewczyno, ciągniesz się na dno! Weź głęboki oddech i wyskocz do góry. Wszystko co robisz, sprawia, że jesteś wyjątkowa. Zatem, działaj. Nosa nie utniesz ale od czego są push-upy 😉 Nie dostałaś awansu? Dowiedz się dlaczego i rozwijaj się by następnym razem go dostać. Nie gotujesz? Błagam, jest wiele świetnych knajp na wynos 😉 Ostatecznie, na jajecznicy też można przeżyć lub przejść szybki kurs na Youtube i zostać masterszefem w swoim domu😉 Bądź świadoma swojej wartości. Jeśli Ty będziesz to widzieć i w to wierzyć, świat uwierzy razem z Tobą i będziecie nawzajem z tego czerpać.

Znajdź czas dla siebie. Dbanie o siebie wymaga czasu poświęconemu sobie. Brzmi złowrogo, prawda? Bo jak? Matka i czas dla siebie? A co z partnerem? Bla bla. Dzieci się Ciebie nie wyrzekną, a partner – o ile jest mądry – zrozumie. Nikt nie każe Ci rzucać swojej „pracy” na pół dnia. Zatrzymaj się na chwilę, kilka minut. Podsumuj dzień, pogratuluj sobie, (d)oceń, przytul się wewnętrznie, pociesz się, uśmiechnij się do siebie. Zrób sobie taką autoterapię co wieczór, a zobaczysz jak stajesz się z dnia na dzień coraz lepsza w trosce o innych. Będziesz przekonana, że to co robisz – robisz właściwie i to przekonanie będzie budowało poczucie właściwego zadbania o innych.

Ty jesteś w tym łańcuchu najmocniejszą i najważniejszą jednostką więc masz pierwszeństwo – zadbaj o siebie. Wszystko zależy od Ciebie. Szanuj, doceniaj, bądź zdeterminowana, zaangażowana, pozwól sobie na zdrowy egoizm. Działaj. Twój partner, Twoje dzieci, rodzina, przyjaciele, współpracownicy – będą Ci wdzięczni i Ty sobie też.

Reklamy

1 myśl w temacie “Zrób sobie dobrze..”

  1. To prawda. Trudno dbać o innych i mieć na to siłę, kiedy samej się ledwo na nogach stoi. Warto doceniać siebie za kolejne kroczki do celu, za swoje osiągnięcia – nawet te drobne. I pamiętać o czasie tylko dla siebie. Może to trochę egoizm, ale zdrowy egoizm! Wieczór z książką, spacer w parku, pachnąca kąpiel… Takie rytuały są potrzebne. A także czas na to, aby po prostu usiąść, zebrać myśli i ewentualnie zapisać je w swoim dzienniku/notesiku. Pozdrawiam cieplutko! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s