Lewa ręka macierzyństwa

13 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jako praworęczną, zawsze mnie fascynowało to zjawisko. W pewnym momencie przyszło mi się z tym zmierzyć pierwszy raz i myślę, że niejedna z Was miała podobnie. 

I nie mowa tu o leworęczności fizycznej tylko psychicznej.

W życiu większości kobiet przychodzi czas na założenie gniazda. Narzeczeństwo, małżeństwo, dom, wspólne plany i dziecko. Wszystko co nowe jest ekscytujące z czasem zmieniając się w chleb codzienny, który z biegiem czasu różnie smakuje.

Zachodzisz w ciążę, jesteś szczęśliwa życiem, które w Tobie kwitnie. Dbasz o siebie, o dziecko. Jesteś taka rozświetlona. Wyobrażasz sobie jaką będziesz mamą, uśmiechasz się do swoich myśli. Jest świetnie! 

Rodzisz. No nie jest to niedzielny spacer po parku ale wiedziałaś, że tak będzie. Tu zero zaskoczenia, dałaś radę! Brawo! Jak nie dałaś, nie przejmuj się – cesarskie cięcie to tylko inny sposób na spotkanie z Twoim wyczekanym dzieckiem. Najważniejsze – jesteście razem 🙂

Przygoda, przygoda.. Zaczyna się niewinnie. Dziecko płacze, płacze, no i jeszcze płacze. Przecież mówili, że jak płacze to głodne. Przystawiasz – nic. Wchodzi położna i krzyczy, żeś wyrodna bo nie potrafisz karmić bo gdybyś umiała to by się bobas nie darł. Taka motywacja! No to przystawiasz do skutku, dziecko odrzuca, Ty cała w nerwach, „pogryziona”, opuchnięta ale walczysz! Matka waleczna to ja! To Twoje pierwsze dziecko i jeszcze nie wiesz, że trzeba do tego ciszy, spokoju, przytulenia, rozmowy. Że nie każde dziecko potrafi ssać pierś (bo np. ma wadę podniebienia) i że mleko modyfikowane to nie tylko zło w czystej postaci lecz także coś co zrobi z Twojego bobasa zdrowe i silne dziecko. Nie wiesz więc się zadręczasz. Jesteś słaba i bezradna. Zawsze dawałaś radę, a teraz jesteś taka „leworęczna”. 

Przechodzisz pierwszą lekcję jeszcze w szpitalu. Dostałaś nieźle po tyłku. Marzyłaś by znaleźć się już z dzieckiem w domu bo tam lepiej, będzie łatwiej, poustawiasz sobie wszystko jak należy. Okazuje się, że jedyne co sobie poustawiasz jak należy to leki na kolkę. 3 miesiące gehenny. Umęczone dziecko, umęczona Ty. Schodzisz do samego diabła po leki, wykopujesz je spod ziemi. Byleby ulżyć. Dowiadujesz się, że możesz nie spać i działać na totalnie wysokich obrotach. Dajesz radę! Za parę miesięcy to z Ciebie wychodzi, kiedy ryczysz na reklamie rajstop..jesteś wycieńczona. Nierzadko w depresji. Mogłabyś grać w filmie o zombie, bez charakteryzacji. 

Itd itd. I tych momentów jest więcej. Więcej niż się spodziewałaś. Zaczynasz się zastanawiać na każdym kroku czy jesteś dobrą matką. Poczucie winy zagłusza instynkt macierzyński. 

Macierzyństwo wielokrotnie wyciąga z nas bezradność. Możesz być Matką Polką Poradnikową i wiedzieć „wszystko”, mieć wsparcie w rodzinie, partnerze, a przychodzą takie momenty, w których czujesz się mała i samotna. Zanim urodziłaś myślałaś o sobie: jestem silna, cierpliwa, radzę sobie ze wszystkim, mocna psychicznie. Nie ma chyba lepszej drogi do weryfikacji stanu Twojego ciała i umysłu niż macierzyństwo. 

Jako „praworęczna” wielokrotnie okazywałam się „leworęczna”, nieudolna, bazgrałam rzeczywistość. Czułam się pozbawiona wszystkich umiejętności, które dotychczas świetnie się sprawdzały.

Dla obecnych mam: większość z Was wie o czym mówię 🙂 

Dla przyszłych mam: nawet najgorszy stan kiedyś się kończy, wstań, popraw koronę i zasuwaj 🙂

* nie zadręczaj się!

* nie przestawaj w siebie wierzyć!

* jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka!

*leworęczność autora udowodniono na podstawie jego intensywnej pracy pielęgnacyjno – wychowawczej bliźniaków.. 😉 

** artykuł oparty na historii prawdziwej autora

*** autor zaakceptował swoją „leworęczność” dopiero po 3 latach..nie bądź jak autor – zrób to szybciej 🙂 

Reklamy

4 myśli w temacie “Lewa ręka macierzyństwa”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s