Zabawa w dom

Przyznaję się bez bicia. Mam czasem problem z organizacją czasu pracy własnej i motywacją, która ma kształt raczej sinusoidalny 😉 W ramach mocnego postanowienia poprawy, dzielnie mnie w tym wspiera Ola Budzyńska z Pani Swojego Czasu i Kamila Rowińska. Często na ich stronach, spotykam się z komentarzami, opiniami, nierzadko kobiecymi wyrzutami sumienia i zaczęłam się zastanawiać – jak to ja, z przymrużeniem oka 😉 – z czego może to wynikać? Gdzie jest początek?

Wiele kobiet narzeka na nadmiar obowiązków. Mówią o sobie „wielozadaniowe maszyny”. Bo jeden etat w pracy, kolejny w domu, a gdzie tu czas dla siebie i własne przyjemności. Jedyne o czym marzą wieczorem, to położyć się na kanapie, włączyć mało wymagający intelektualnie, film i najpewniej po pierwszym kwadransie, zasnąć.

Często to narzekanie rozlewa się również na partnera. A, że nie angażuje się w życie domowe, nie pomaga, jedyne co potrafi to oczekiwać, że ma być tak i tak i koniecznie na czas, a nawet przed czasem. Że z dziećmi się nie pobawi, lekcji nie przypilnuje, a jedyne sprzątanie w domu to regularne opróżnianie butelek po piwie. Odnoszą to do schematów wyniesionych z domu, że skoro mama tak robiła i tak nauczyła, to tak musi być, a jak nawet nie musi, to trudno się wyrwać z tego błędnego koła. Bo mężczyzn się nie zmieni, bo dzieci zawsze będą bardziej lgnąć do matki, a ona przecież jest Matka Polka Wielozadaniowa i zmieniać to, to jak walczyć z wiatrakami.W kontrkomentarzach pojawiają się zdania, że to kwestia, na ile się partnerowi pozwala; że jak się dba tak się ma itd. No nic miłego, prawda? Ani to pomaga, ani motywuje.
A ja to ujmę inaczej, odnosząc się do fali przedświątecznych przygotowań.

Mam dzieci więc jestem nie tylko mamą ale w grudniu również, Świętym Mikołajem 😉 Ostatnie kilka dni spędziłam na buszowaniu po stronach z zabawkami. I cóż widzę? Hoł hoł hooooł! Jest taki dział z zabawkami „Odgrywanie ról”. Ciekawość spowodowała, że tam wskoczyłam i ..wyskoczyłam z siebie. Patrzysz na działy „Kuchnia”, „Sprzątanie”, „Opieka nad dziećmi” i WSZYSTKO różowe. Wszystko. I posypane brokatem. A w opisie zabawek czytasz: „Twoja córeczka będzie zachwycona”, „Idealny zestaw dla dziewczynek”, „Twoja córka postawi pierwsze kroki w prowadzeniu domu”. A w dziale ról chłopców, standardowo – skrzynka z narzędziami, warsztat, narzędzia ogrodnicze. Brakuje tylko pilota od telewizora..

Powiesz, że myślę schematycznie, w podziale na róż i błękit. Nic bardziej mylnego. Jak wiesz, mam bliźniaki. Widok mojego syna bawiącego się totalnie różowymi zabawkami mojej córki, to norma. Używa jej wózka dla lalek, czasem nosi jej torebkę w jednorożce czy robi sobie udawaną herbatkę z różowego imbryka w jeszcze bardziej różowej filiżance. Tak samo odwrotnie, ona bawi się jego torami samochodowymi, wozami strażackimi i samolotami. Nie mam nic do tego. Jedyne o co mi chodzi, to zerwanie z łatką społeczną, że zajęcia domowe są w rękach kobiet, wpajane już od najmłodszych lat. Nie każdy chłopiec jest tak elastyczny jak mój syn 🙂 Ba! Nie każdy rodzic jest tak elastyczny jak ja, bo jak? „Chłopiec z różową zabawką?! Wstyd! Odłóż to natychmiast! Zajmij się czymś poważnym ;)!” <bo my przecież takie niepoważne jesteśmy..:)) >

Mam to szczęście, że żyję z kimś, kto jest partnerem również w życiu domowym, a dzielenie obowiązków jest od zawsze czymś dla nas naturalnym i co dla mnie ważne – dzieci to widzą. Więc raz gotuje mama, raz tata, czasem tata biega z odkurzaczem, a mama prasuje. To jest nasza norma.

Rada? Przykład. Dawać dzieciom dobry przykład. Po prostu.

A Wy, drodzy producenci zabawek, pomóżcie nam w tym 🙂

Za jakieś 30 lat, dzisiejsze małe klientki, będą Wam wdzięczne 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s